dieta radom

Otyłość zwykle zaczyna się niewinnie, bo od kilku kilogramów nadwagi, które najczęściej ignorujemy.  Tymczasem za każdy dodatkowy kilogram organizm wystawia nam fakturę z odroczoną płatnością.

 

Ciekawe, że już Hipokrates, który żył 460-375 r. p.n.e. stwierdził iż „nagła śmierć jest bardziej powszechna u osób, które są otyłe” Było to prawie 2500 lat temu, a jednak niektórzy ludzie do dziś dzień potrafią rzucać hasłami „kochanego ciałka nigdy za dużo”.

 

Kiedy jednak jest za dużo?

Według moich osobistych statystyk, osoby które odwiedzają moją poradnie w 70-80% przypadkach mają podwyższony tłuszcz wisceralny. Jest to tkanka tłuszczowa okalająca narządy wewnętrzne i  wywołująca szereg chorób związanych z otyłością takich jak np.: cukrzyca, miażdżyca, choroby serca, czy zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory. Dodatkowo zwykle ponad 90% z tych osób zupełnie nie ma tej świadomości i wydaje jej się, że po prostu trochę im się przytyło –tymczasem tutaj trzeba działać szybko, bo otyłość sama, bez odpowiedniej pomocy – nie ustąpi.

 

Przykładowo choroba niedokrwienna serca jest diagnozowana u ponad 40 proc. osób otyłych. Ryzyko zawału serca dla otyłej kobiety jest około trzy razy wyższe niż dla szczupłej kobiety w tym samym wieku. Dodatkowo wśród osób chorujących na cukrzycę 80 proc. stanowią właśnie ludzie otyli. Rozwojowi cukrzycy sprzyja przede wszystkim wspomniana wcześniej otyłość wisceralna, czyli ta nagromadzona we wnętrzu jamy brzusznej. Kobiety, które są otyłe, mają aż 12 razy większe prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy!

 

Coraz częściej mówi się także o tym, że otyłość jest jednym z podstawowych przyczyn rozwoju chorób nowotworowych. Dowiedziono, że u otyłych kobiet kilkukrotnie rośnie prawdopodobieństwo zachorowania na raka trzonu macicy, sutka, pęcherzyka żółciowego oraz jelita grubego. U mężczyzn otyłych częściej występują nowotwory prostaty i jelita grubego. Zaś u wszystkich otyłych istnieje też wyższe ryzyko raka trzustki i wątroby.

 

Otyłość już blisko 20 lat temu została wpisana przez WHO Światową Organizację Zdrowia na Międzynarodową Listę Chorób. Według badań otyłość może prowadzić nawet do ponad 50 różnych groźnych schorzeń - w większości przypadków śmiertelnych.

 

Bardzo smutne w tym wszystkim jest to, że niewiele osób tak naprawdę zdaje sobie z tego sprawę i często zamiatają problemy pod dywan.

 

Niestety może prowadzić to do tego, że w skrajnych przypadkach te osoby wydają fortunę żeby uratować swoją nogę przed amputacją. Amputacje (czyli ucinanie) kończyn w cukrzycy nie są rzadkością i dotykają blisko kilkanaście procent osób chorych. Skąd wiesz, że nie przydarzy się to Tobie?

 

Wierze jednak, że jesteś na dobrej drodze, żeby podjąć odpowiednie działania, bo już czytasz ten artykuł. Podjęcie konkretnych kroków jak chociażby umówienie się na wizytę do naszej poradni to najsensowniejsze co można zrobić w tym wypadku.

 

Ile osób umarło z powodu otyłości? Tego dokładnie nie wiadomo, choć niektóre źródła podają, że ponad połowa „nagłych śmierci” ma swoje podłoże w nadmiernej masie ciała. Gdy zbagatelizujesz aspekt swojej otyłości -  może być już za późno.

 

Póki masz czas, to podejmij decyzje i zrób coś z tym, a my Ci w tym pomożemy.

( Dietetyk Radom )

 

28 listopada 2018
TWOJA OTYŁOŚĆ - CHOROBA ŚMIERTELNA?

B L O G

dieta radom

tagi: dietetyk radom, dieta radom, odchudzanie radom

OFERTA

OPINIE

BLOG

dietetyk radom

O MNIE

dietetyk radom
dietetyk radom
dietetyk radom
dietetyk radom

STRONA GŁÓWNA

KONTAKT

dietetyk radom

PHOTOS: ZDJĘCIA GOOGLE,

LUB ZBIORY WŁASNE

TEN BLOG JEST ZA DARMO I POWSTAŁ TYLKO Z MIŁOŚCI DO DIETETYKI

dietetyk radom

KLIKNIJ I ZOBACZ INNE

ARTYKUŁY NA BLOGU

Kliknij i odbierz darmową wizytę

ZAMÓW DIETĘ ONLINE W PROMOCJI